A legtöbb gazdi szeret kirándulni menni a kutyusával, vagy akár hozni, vinni őt a családlátogatáskor, barátokkal való összejövetelre, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő ismeretekkel rendelkezzünk az autóval történő kutyaszállításról vagy a tömegközlekedési szabályokról.
Kutya az autóban:
Első, amit tudnunk kell, hogy a kutya mennyire bírja az autózást. Ha kölyökkorától fogva hozzá van szoktatva az autóhoz, bírni fogja a hosszabb távokat is, de mindig figyeljünk arra, hogy időnként álljunk meg egy 5-10 perces pihenőre, hogy a kutyusunk kinyújtóztassa a lábát és elvégezhesse a dolgát. Természetesen hozzá lehet szoktatni a kutyát az autózáshoz, ehhez viszont több időre és türelemre van szükség. Ha tudjuk, hogy fél, egy 5 perces távnál ne menjünk többet vele az elején, és ha már ezt megszokta, növelhetjük a távot.
Miután meggyőződtünk róla, hogy bírja az autózást és tudunk hosszabb távot is megtenni vele, fontos, hogy mindig legyen nálunk az oltási könyve, vigyünk magunkkal elegendő vizet és ehhez olyan tálkát, amit ismer és szeret is. Nem árt, ha viszünk magunkkal játékot, labdát, amivel szívesen is játszik.
Ma már nagyon sok helyen lehet kapni autóba kutyabiztonsági övet, amit a pórázához vagy hámjához lehet erősíteni, így ha a kutyusunk a hátsó ülésen is utazik, ki tudjuk biztosítani, így nem ugrál az autóban, és ha esetleg baj történne, akkor is az öv megóvná a kutyusunk épségét.
Ha nagyobb méretű ebről van szó és az autó kialakítása is megengedi, akkor még kifejezetten erre tervezett kutya boxban is szállítható a csomagtartóban.
A KRESZ-nek nincs egyértelmű szabálya a kutyaszállítására vonatkozóan, mindenesetre fontos, hogy kutyát az első ülésen sose szállítsunk, mert balesetbeszélyes, valamint a hátsó ülésen vagy csomagtartóban is minden esetben rögzítve utaztassuk.
Tömegközlekedésen:
Sok gazdi számára jelent gondot, hogy hogyan jusson el a kutyájával a város másik végébe autó nélkül. Ehhez igénybe kell vennie a tömegközlekedési eszközöket, de előtte tájékozódjuk mindig az előírásokra, mert súlyos büntetéseket róhatnak ki ránk, gazdikra.
Kisebb állat esetén olyan zárt, a kézipoggyász méretét meg nem haladó dobozban kell történnie a szállításnak, amiből biztosítható, hogy az állat nem szabadul ki.
Kézipoggyász mérete a BKV-nál és a MÁV-nál.
MÁV: A kézipoggyász tömege utasonként a 30 kg-ot nem haladhatja meg. A kézipoggyász mérete – darabonként – a 30x50x80 cm-es méretet nem haladhatja meg.
BKK: Minden utas legfeljebb 2 db 40x50x80 vagy 2 db 20x20x200 cm méretet meg nem haladó, tömegénél fogva egy személy által hordozható, a fel- és leszállást valamint átjárást nem akadályozó kézipoggyászt. A fentiektől eltérően nem szállítható az a kézipoggyász, amely a fenti feltételeknek ugyan megfelel, de tömege a 30 kg-ot meghaladja.
Amennyiben a kutyusunk mérete meghaladja a kézipoggyász méterét, mindenképpen pórázon vezetve szájkosárral ellátva vigyük őt a tömegközlekedési eszközökön. Emellett fontos tudni, hogy a kutyát a mozgólépcsőn felemelve szállíthatjuk, mert balesetbeszélyes lehet számára, továbbá a járműveken az ülésen nem szállíthatóak.
Természetesen indulás előtt mérlegeljük, hogy a kutyusunkat esetleg mennyire terheli egy ilyen utazás. Sok esetben frusztrálja és ijesztően hathat egy zajos metró, busz vagy villamos. A rengeteg ember, akik mászkálnak körülötte is megrémíthet némely ebet. Győződjünk meg róla, hogy a mi kutyánk eléggé szocializált és szófogadó ahhoz, hogy az ilyen közlekedési forma sem jelent számára kihívást.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: