Nyilván minden gazdinak eszébe jutott már, hogy a kutyájuknak mennyire jó a memóriája. Mire emlékeznek és mennyire részletesen? Ha tanítunk, nekik valamit azt megjegyzik egy életre illetve megjegyzik az arcunkat is, de mi a helyzet egy kellemes vagy kellemetlen emlékkel? Valóban minden részletre emlékeznek és később is fel tudják ezt idézni?
Sajnos a válasz a nem. A kutyák memóriára másként működik, mint az embereké. Több tanulmány szerint is csupán néhány percig emlékszik arra, hogy játszottunk, kapott jutalomfalatot vagy voltunk sétálni.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a kutyák semmire sem emlékeznek, csupán máshogy csinálják. Az emberek személyes emlékeket őriznek, míg a kutyák ezzel szemben egy úgynevezett asszociatív memóriával rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy az eseményt kötik valamihez.
Ilyen, például ha a kutyád életében először autóval utazott az állatorvoshoz ahol valami kellemetlen emlék érte, jó eséllyel egész életében félni fog az autózástól. Ez persze kinevelhető belőle, erről már egy korábbi cikkünkben írtunk.
Sokszor felmerül a kérdés, hogy a kutya, ha rosszat csinál, miért mutat bűntudatos viselkedést, akár órákra visszamenőleg is. Nos, akkor ez, hogy is lehet, ha a rövidtávú memóriájuk nem a legjobb?
Ha például arra ér haza a gazdi, hogy a kutya a lakásban felborította a virágot, vagy ellopta az asztalon felejtett sütit, a kutya a gazdi reakciója láttán kezd bűntudatosan viselkedni, és nem azért mert tudja, hogy mit csinált. Ha a kutya meglátja a gazdit a legelső reakciója mindig az öröm és csak azt követően válik bűntudatossá, hogy meglátják a gazdi arcát. A kutyák gyorsan megtanulják, hogy ilyen esetben a bűntudatos reakciót követően kevésbé kapnak szidást és büntit a gazditól, mint ellenkező esetben. Ha az ellopott süti után még ugrándoznak is és örömködnek a kutyák, a gazdi nagyobb eséllyel ad büntetést.
Ez persze nem azt jelenti, hogy a kutya ne tudná, hogy az asztalról nem ehet, de a büntinek akkor van ebben az esetben hatása, ha azonnal alkalmazzuk. Ha órákkal később vesszük észre, nem sok esély van rá, hogy a kutya a büntetést érteni fogja, miért is kapja, még akkor, sem ha ránézésre bűntudatos reakciót mutat kedvencünk.
Összességében tehát a kutyánk memóriája nem rossz, csak máshogy működik, mint az embereké és a tanításban is ehhez mérten kell cselekednünk. Nem várhatjuk azt a kutyától, hogy egyszer valamit jól csinált, megdicsértük érte és a következő napon emlékezzen is erre.
A tanításban a lényeg, hogy a pozitív és a negatív cselekedetet is midig akkor és azonnal reagáljuk megerősítéssel vagy tiltással.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Nagyon érdekes ez a kísérlet. Köszönjük, hogy megosztotta velünk! 😊
inkább tartalmazzon linket a komment mint marhaságot a cikk
„Az emlékezetnek ezt a fajtáját epizodikus memóriának nevezzük, aminek tanulmányozása az állatokban rendkívül nehéz a verbális kommunikáció hiánya miatt. Nem kérdezhetjük meg például váratlanul egy kutyától, hogy emlékszik-e, mit látott ma reggel séta közben. Ezért egy újfajta módszert dolgoztunk ki, amely lehetővé tette, hogy a kutyák viselkedésük révén „válaszoljanak” az ilyen jellegű kérdésekre” – magyarázta Claudia Fugazza, a kutatás vezetője.
Első lépésként a kísérletben résztvevő 17 családi kutyát a gazdáik kiképezték a „Csináld utánam!” módszerre. Ennek során a kutyák megtanulták, hogy a „Csináld!” vezényszóra utánozzák az előzőleg megfigyelt, gazdájuk által bemutatott akciót, pl. felugrást a levegőbe, vagy egy esernyő megérintését.
Az ezzel a módszerrel betanított kutyák képesek akár 24 óra elteltével is utánozni az ember által bemutatott cselekvést.
Ha így, késleltetve adjuk ki a „Csináld!” vezényszót, az ahhoz hasonlít, mintha azt kérdeznénk tőlük: – Emlékszel, hogy a gazdád mit csinált korábban? – tette hozzá Fugazza.
Ezek alapján izgalmasnak tűnt az a kérdés: vajon képesek-e a kutyák olyan múltbeli események felidézésére, amelyek esetében nem számíthattak arra, hogy egyszer majd fel kell idézni ezeket. A kérdés tesztelése érdekében a kutyákat a továbbiakban arra szoktatták, hogy a gazda által bemutatott viselkedéstől függetlenül mindig lefekvés lesz a feladatuk a korábban megszokott utánzás helyett. Ezt a tréninget addig folytatták, amíg a kutyák már maguktól lefeküdtek a gazda akcióját követően. A kritikus teszt során a demonstrációt követően a kutyák váratlanul újra a „Csináld!” vezényszót kapták, amire nem számíthattak. Ha a kutyák képesek utánozni az ember viselkedését akkor is, ha nem számítanak egy ilyen feladatra, akkor ez azt bizonyítja, hogy képesek epizodikus-jellegű memóriájukat használni múltbeli cselekvések felidézésére – mondta Pogány Ákos etológus, a tanulmány társszerzője.
A kutatók eredményei az epizodikus-jellegű memória használatát támasztották alá, így elsőként szolgáltak kísérleti bizonyítékot arra, hogy a kutyák képesek emberi társuk múltbeli akciójára emlékezni, és azt szükség esetén felidézni. „Az általunk alkalmazott innovatív módszer lehetővé tette az állatok epizodikus-jellegű memóriájának vizsgálatát összetettebb, a mindennapi életben is előforduló cselekvésekre is.
Eredményeink alapján a kutyák ígéretes új modellként szolgálhatnak az összetettebb, összefüggéseiben gazdagabb cselekvések epizodikus-jellegű memóriában történő kódolásának vizsgálatára.
Ebben talán az az evolúciós és egyedfejlődési háttér is szerepet játszik, amelynek eredményeképpen a kutyák jelentős része az emberrel közös környezetben él” – vonta le a következtetést Miklósi Ádám etológus, a tanulmány társszerzője és az ELTE Etológia Tanszékének vezetője.
https://www.elte.hu/content/mire-kepes-a-kutyak-epizodikus-jellegu-memoriaja.t.12851