Ha egy idegen emberrel beszélgetünk a kutyánkról, az első, amit felmérünk, hogy a másik fél vajon szereti-e a kutyákat és fél-e tőlük. Többször felmerül a téma, hogy milyen sok ember fél a kutyáktól. Korábban már írtunk cikket arról, hogy egy félős embert hogyan lehet megbarátkoztatni a kutyákkal, de abba sokkal ritkábban gondolunk bele, hogy mi van akkor, ha a kutya fél? De vajon mitől félhet egy kutya? A válasz, hogy nagyon sok mindentől, rá kell jönni mi a baj és türelemmel, kitartással elérhető, hogy a kutya ne rettegjen a leghétköznapibb dolgoktól sem.
Egy kutyának a félelme sosem elhanyagolható, nem mondhatjuk, hogy azt, hogy „jaj, hát ő csak az autóktól fél, de úgyis ritkán találkozik vele” és figyelmen kívül hagyjuk, hiszen a kutya félelme könnyen agresszióba mehet át, ami sokkal súlyosabb problémákat vonhat maga után.
A félős kutya viselkedése könnyen észrevehető. Nyugtalanná válik, körbe-körbe járkál, vagy ha nem járkál, akkor teljesen lelapul a földre, fülét hátra csapja, remeg, súlyosabb esetben haraphat is.
A félelmet több féle ok is kiválthatja. Lehet vele született probléma. Ha a kölyökkutya anyja már egy félősebb helyen vagy szituációban hozza világra a kicsinyeket, nagy eséllyel a kölyök is félni fog. A tenyésztők feladata, hogy ez ne fordulhasson elő. Előfordulhat, hogy egy felvett félelemről van szó, ami az élete során alakul ki. Tipikusan ilyen például egy negatív állatorvosi vizsgálat, ahol egy rossz élményt társít a kutya, a következő látogatáskor valószínűleg még a kocsiba is nehéz lesz őt bepakolni. Valamint előfordul még az a félelem, amit a gazdája váltott ki a kutyából egy esetleges helytelen nevelés miatt.
Ha felmértük azt, hogy a kutyánk mitől is fél megpróbálhatjuk kinevelni belőle. A legegyszerűbb, ha megkeressük a félelem forrását és szépen lassan összebarátkoztatjuk vele a kutyát.
Például ha a kutya fél az autó hangjától, a legegyszerűbb és hatásos megoldás, ha kivisszük őt egy forgalmas helyre pórázon ahol folyamatos a közlekedés. Minden autónál ahol megretten vagy elkezd ugatni, oda hívjuk a lábunkhoz, leültetjük és adunk neki egy falatkát majd tovább sétálunk. El kell érnünk, hogy a kutya ránk figyeljen. Folyamatosan jutalmazzuk, ha nem a kocsikat ugatja vagy morogja. Hamar rá fog jönni, hogy azok igazából nem olyan félelmetesek. Természetesen, ha nem fogad szót, nem kap falatkát, hiszen a helytelen viselkedést nem jutalmazhatjuk.
A másik gyakori eset, ha a kutya fél az a tűzijáték. Minden gazdi szembesült már vele, hogy amint elkezdődik a durrogás, azonnal jön a vonyítás, vagy a sarokba bújás. A következő lépést személyesen a saját kutyámmal próbáltam meg és megdöbbentő hatása volt, gyakorlatilag pár perc alatt változott meg minden. Egy alkalommal a közelünkbe nagy tűzijátékot rendeztek és a kutyám elkezdett remegni, morogni. Kimentem vele a teraszra, leültettem magam mellé és elkezdtem nézni a játékot. Néha rápillantottam és kedvesen, mosolyogva mondtam neki, hogy „Ugye milyen szép? Na hogy tetszik?” Nem árt, ha ilyenkor van nálunk egy kis jutalomfalat is, ha már látszik a kutyán, hogy kezd megnyugodni akkor, adjunk neki. Nagyjából 10-15 perc alatt sikerült nála elérnem, hogy ne féljen a tűzijátéktól, ami az óta sem okoz gondot.
Sajnos vannak azok a félelmek, amik annyira régóta gyökereznek egy kutyusban, hogy az ilyen egyszerűbb házi módszerek nem segítenek. A legfontosabb, hogy a gazdi mindig pontosan és 100%-ig tisztában legyen azzal, hogy a kutyája mikor ijed még, pontosan mitől fél és hogyan reagál rá.
Ezekben az esetekben forduljunk kutya-terapeutához, ahol szakszerű segítséget kaphatunk. Ha kritikus az eset már, vannak olyan stressz oldó gyógyszerek is, amik ideiglenes használatával el lehet kezdeni a kutya terápiáját.
Sose vegyük félvállról ezeket a problémákat, ne lépjünk keresztül rajta, mondván, hogy csak ritkán szembesül ilyen szituációval a kutya, mert sokkal nagyobb károkat tudunk okozni. A kutyának és a gazdinak is harmonikusabb és boldogabb lesz az együttélése, ha nincs semmilyen olyan probléma ami idegeskedésre és feszültségre ad okot.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: