Manapság sajnos egyre gyakoribb, hogy a gazdi fura, különböző tüneteket fedez fel kedvencénél, ami nem más, mint allergia. Egyre több kutyusnál kerül elő ez a betegség, van, hogy akár évekkel később minden előjel nélkül. Szerencsére ma már többféle gyógymód is létezik, így a legtöbb allergia kezelhető, csak vegyük észre a jeleket.
Az allergiának különböző típusai lehetnek, a tünetek ezektől a típusoktól függnek.
Az egyik leggyakoribb allergia az úgynevezett atópia, ami nem más, mint a légúti allergia. Ezek a belélegzett porok, szemcsék okozzák, amelyek forrása a pollen vagy a poratka.
Előforduló tünetei közé tartozik a folyamatos nyalogatás, láb harapdálása, légzési problémák, pofadörzsölés esetleg a fülgyulladás. Szőrzeten különböző elszíneződések láthatók, lábon és fülön vörös foltok bukkanhatnak fel.
Az atópiára a leggyorsabb, de nem hosszú távú megoldás, ha viszonylag gyakran, pár hetente hipoallergén samponnal megfürdetjük, de segíthet az is, ha minden utcáról bejövetel után a tappancsát áttöröljük a megfelelő szerekkel. Ezek a termékek viszketés enyhítésére tökéletesek, hiszen nem a véráramba szívódnak fel. Megoldás lehet még a hűtő hatású kenőcsők vagy krémek használata. Ezeknek az egyetlen hátránya, hogy a kutya hajlamos lenyalogatni, ezért célszerű akkor bekenni, amikor alszik, vagy rögtön a bekenés után le tudjuk foglalni annyi időre, míg a krém beszívódik.
További megoldás az atópiára az úgynevezett szérumterápia. Egy bőrvizsgálatot követően, ahol megállapítják mire is allergiás kedvencünk, egy fecskendőn keresztül juttatják be az ellenanyagot a kutya szervezetébe. A megfelelő mennyiségű kezelés után, a kutya érzéketlenné válhat az allergia okozta anyagra.
Másik szintén gyakori probléma az ételallergia. Az első és fontos tünete a gyakori ürítés, és puha, lágy széklet. Amint ezt tapasztaljuk, azonnal forduljunk állatorvoshoz. További tünete lehet még a viszketés, fülgyulladás valamint a bőrprobléma. Ebben az esetben a legfontosabb, hogy kiderítsük mely ételre vagy ételekre allergiás a kutya, és olyan étrendet állítsunk össze, amelyben a tüneteket okozta összetevők nem szerepelnek benne. Az étrend összeállításáról konzultáljunk az orvosunkkal.
Fontos megjegyezni, hogy a gyakori hányás és hasmenés lehet ételintolerancia, amely nem összekeverendő az élelmiszerallergiával. Az intolerancia nem okoz tipikus allergiás reakciót, tehát nem jár viszketéssel, bőrproblémával. Általában gyakori hányás és hasmenés figyelmeztet bennünket rá. Természetesen ebbe az esetben a legjobb, ha állatorvos segítségét kérjük.
További súlyos allergiás eset még a csalánkiütés, anafilaxia. Az anafilaxia amely valamely anyagra vált ki allergiás reakcáiót, és sok esetben életveszélyes. Légzés és szívelégtelenséghez vezet, azonnali kezelést igényel.
További lehetőség lehet még a kezelésekhez az antihisztamin, szteroid használata, ami erős viszketésre és gyulladásra nyújt megoldást.
Bármelyik megoldást is választjuk, mindenképp konzultáljunk az állatorvossal, hogy a kutyusunk valóban allergiás tüneteket produkál-e, és ha igen mi okozza. Ezt követően kezdjük el a kezelést, ami az ismert esetek tükrében gyorsan fog használni, és kedvencünk újra boldogan játszhat kedvére, kellemetlen fájó gyulladások és viszketések nélkül.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: