Naponta előfordulnak az életünkben olyan dolgok (élelmiszerek, vegyszerek, gyógyszerek), melyekről nem is gondolnánk, mégis nagyon mérgezőek lehetnek kedvenceink számára. Ha szerencsénk van időben észrevesszük, hogy kutyánk bűnözött, rosszabb esetben sajnos már csak a tünetek alapján következtethetünk arra, hogy valami olyat fogyasztott, amit nem szabadott volna.
Általános tünetek mérgezés esetén:
- alacsony testhőmérséklet
- hasmenés, hányás (véres is lehet)
- fokozott vízfogyasztás, étvágytalanság
- erős gyomortáji fájdalmak
- erős nyáladzás
- nyelési nehézségek
- légzési nehézségek
- duzzadt, fehér nyelv
- hangos lélegzés, süvítő hanggal (a felső légút beszűkülése miatt, például maró anyagok esetén)
- görcsös rohamok, izomremegés
- a száj, a szájkörnyék színének megváltozása
- túlzott aktivitás vagy levertség, gyengeség
- megmerevedett test
- rendszertelen szívverés
- sokk, kóma
A fentiek mellett még az adott mérgezésre jellemző speciális tünetek is megjelenhetnek.
Élelmiszerek
Miután a kutya szervezete másképpen épül fel, mint a miénk, így nem minden általunk fogyasztható, vagy kedvelt ételt tud probléma nélkül lebontani.
Gyógyszerek
A kutya elszántsága és fogai elég erősek ahhoz, hogy kinyisson egy gyógyszeres dobozt. A tubus, a gyerekzár sem jelent akadályt. A gyógyszerek különösen veszélyesek, mert akár már 1-2 szem elfogyasztása is végzetes lehet.
Kedvenceinknek soha ne adjunk embernek szánt gyógyszert előzetes orvosi konzultáció nélkül. Létezik például olyan fájdalomcsillapító, amelyből már 1 darab halálos számára.
A fentiek miatt érdemes a humán és a kutya gyógyszereit külön (nehogy összekeverjük őket és rosszat adjunk neki), egy jól elzárható helyen tartani.
Ne hagyjuk a gyógyszereket az éjjeliszekrényen, a konyhaasztal sarkán, a mosdókagylóban…stb.
Ha egyszer leesik a földre, azonnal vegyük fel, mert ha ottmarad kutyus biztosan megtalálja.
Ügyeljünk arra, hogy az állatorvos által a kutyus számára felírt gyógyszerekből se adjunk többet, mint amennyit mindenképp szükséges. Figyeljünk tehát a helyes adagolásra és gondosan zárjuk el ezeket!
Növények
A növények az illatuk és a termésük miatt figyelemfelkeltőek. Megkóstolásukkal a kutya olyan új veszélynek teszi ki magát, amire a növény megvásárlásakor nem biztos, hogy gondoltunk.
A növények okozta mérgezésnek nincs ellenszere, és többnyire csak tünetileg kezelhető, így azzal tehetünk a legtöbbet kedvencünkért, ha odafigyelünk arra, ha növényeinket olyan helyre tesszük, ahol biztosan nem éri el, nem tudja megkóstolni.
Mi a teendő élelmiszer, gyógyszer, növénymérgezés esetén?
Minden mérgezéses szituáció más és más. Ezek ellátása sok mindentől függ, ilyen például az időtényező (mennyi ideje történt a mérgezés), a kutya evett-e, ivott-e a mérgezés előtt, milyen fajtájú és meretű kutyáról van szó?
Eszméletlen állapot esetén
Amennyiben van légzése és szívverése, enyhítsük a sok tüneteit, majd kérjünk meg valakit, hogy vigyenek el minket az orvoshoz.
Ha nem lélegzik, a szabad légutak biztosítása után, lélegeztessük mesterségesen, ha szívverése sincs élesszük újra. Ezután enyhítsük a sokk tüneteit majd azonnal vigyük orvoshoz.
Amennyiben tudatánál van
Ott helyben hánytassuk meg. Egy pohár kézmeleg vzbe tegyünk testnagyságtól függően 1-2 teáskanál sót. Kisméretű kutyáknál elég a mokkáskanálnyi is. Ügyeljünk arra, hogy a só teljesen feloldódjon a vízben. Adagoljuk az oldatot fecskendővel, oldalt a szájzugnál bedugva, óvatosan a nyelése ütemében. A kutya orrát ne fogjuk be, mert könnyen félrenyelhet. Legalább 1 dl sós víz kell az első eredmény megjelenéséig, és ezt szükség szerint ismételni kell. Fontos, hogy a hánytatásnak csak 2 órán belül van ételme!
Figyeljünk oda arra, hogy hánytatás közben kedvencünk feje lógjon, így elkerülhető, hogy amit kihány az a légcsőbe, vagy a tüdejébe kerülve esetleg fulladást okozzon.
Ezt követően adjunk aktív széntablettát a méreganyag megkötésére, hogy megakadályozzuk az esetlegesen benmaradt méreganyag felszívódását. A nagyméretű kutyák adagja 4-10 db, a kicsiké 1-2 db. A széntabletta is feloldható vízben és fecskendővel adagolható a hánytatásnál leírtak szerint. Sikertelen hánytatás esetén is érdemes széntablettát adni a méreganyagok megkötése érdekében.
A fentieket követően kedvencünket azonnal vigyük orvoshoz!
Tilos a kutyát hánytatni ha,
- már hányt
- légzési nehézségei vannak
- görcsös rohama van, rángatózik
- epilepsziája van
- eszméletlen
- sokkos állapotban van
- rá van írva a kutya által lenyelt termékre, hogy tilos a hánytatás
Ha kedvencünk a nem ajánlott ételekből evett és mérgezés tüneteit tapasztaljuk, egyeztessünk állatorvosunkkal, hogy a hánytatás mellett van-e egyéb teendőnk?!
Hogyan
- enyhítjük a sokkot?
- lélegeztetjük mesterségesen kedvencünket?
- adunk szívmasszázst?
- melyek azok az élelmiszerek, melyek mérgezést okozhatnak kedvenceinknél?
A következő cikkünkből megtudhatod!
(Forrás)
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: