A kutya vemhességi ideje a fedeztetéstől számított 58-63 nap. A vemhesség utolsó harmadában a kiskutyák olyan nagy növekedésnek indulnak, hogy a szuka vemhes méhe összenyomja a gyomrot, ezért a vemhesség vége felé napi többször etessük kutyánkat. A vemhesség várható idejének meghatározásában nagy segítségünkre lehet az ultrahangos vizsgálat, illetve a vemhesség 55. napjától megkezdett napi kétszeri hőmérőzés. A kutya átlagos testhőmérséklete 38,5-39 ºC. A várható ellés előtt 6-24 órával lecsökken 37,5 ºC alá. Az ellés előtt készítsünk a szuka részére kényelmes, puha, meleg fekvőhelyet, amelyet a lakás egy nyugodt pontjára helyezzünk el. Az ellés közben ne zavarjuk a szukát, lehetőleg csak egy családtag és egy állatorvos legyen jelen. Az ellés előtt gondoskodjunk tiszta törülközőről, és fonalról a köldök lekötéséhez.
Az ellés 5 szakaszból áll. Mielőtt az ellés elindulna, már napokkal megelőzően a szuka elkezd nyugtalankodni, fészket épít, viselkedése megváltozik, étvágytalanná válik. Az ellés első szakasza a megnyílási szakasz, amikor a szuka nyugtalan, liheg és a hüvelyből áttetsző, nyálkás váladék ürül. A következő szakasz a tágulási szakasz, amikor a méh első összehúzódásai kezdődnek. Ez még a tulajdonos számára láthatatlan összehúzódások, de a szuka már egyre nyugtalanabb, erősen liheg, körbe jár, lefekszik, felkel. A harmadik szakasz a kitolási szakasz, amikor fokozódnak a méhösszehúzódások, megreped a magzatburok, elfolyik a magzatvíz. A kölykök fej-és farfekvésben is születhetnek. Egy egy kölyök megszületése között hosszabb-rövidebb nyugalmi periódus telhetnek el, ez kb. 30-60 perc. Ha két óránál hosszabbra nyúlik ez a nyugalmi periódus, és még van magzat az anyában, forduljunk állatorvoshoz! A kiskutyák gyakran burokban születnek, ilyenkor vagy a szukának, vagy a gazdának a feladata a burkot feltépni. Sokszor előfordul az is, hogy a kölyök magzatburok nélkül születik és a burok csak a kölyök megszületése után kb. 15 perc múlva jön a külvilágra. A gazdinak mindig felügyelnie kell, hogy minden magzatburok megszületett-e, mert ha a méhben magzatburok marad, akkor az komoly betegséget tud okozni kedvencünkben. A burkot sokszor a szuka kutya felfalja, ami természetes jelenség, de sok magzat esetén ne engedjük meg, mert hasmenéshez vezethet.
Ellési zavarok
Ha a magzatburok felrepedt, a magzatvíz eltávozott, és az első tolófájások megkezdődtek, s ennek dacára, az ismétlődő fájások ellenére sem indul meg a kitolási fázis, két vagy három órán belül nem indul meg az ellés, akkor indokolt az állatorvost kihívni.
Ilyen körülmények között az ellési folyamatot hormoninjekciókkal segítik. Ha a szuka az első kölyök világra jötte után passzív marad, akkor elengedhetetlen az azonnali beavatkozás. Ennek során a kölyök orrának környékén fel kell szakítani a magzatburkot, hogy ne fulladjon bele a magzatvízbe, és mindenekelőtt az orrát és a száját egy vattacsomóval óvatosan és kíméletesen ki kell tisztítani, hogy lélegezni tudjon. Ezután kíméletesen masszírozzuk a parányi élőlényt, amíg nyöszörögni, illetve sírni nem kezd. A köldökzsinórt – ha már teljesen vértelen – 3 centiméterrel a hasfal fölött lekötjük és utána elvágjuk.
Ha a szuka még mindig nem mutat érdeklődést az utóda iránt, akkor a kölyköt óvatosan, de alaposan – egy száraz törülközővel – szárazta kell törölni, majd az anyja emlőjéhez kell helyezni. Ezután a legjobb, ha azonnal kihívjuk az állatorvost, hogy a következő kölyköket szakszerűen el tudja látni a születésük után. Ha az egymás után nagyon gyorsan megjelenő kölyköket a szuka nem képes megfelelően tisztára és szárazra nyalni, akkor szintén a mi segítségünkre van szükség, a kis jövevényeket száraz törülközővel szárazra töröljük.
Ha más jellegű ellési zavarok vagy rendellenességek lépnek fel, azonnal értesítsük, illetve hívjuk az állatorvost; ő az, aki meg tud nyugtatni, és aki pontos utasításokat tud adni a szükséges teendőkre vonatkozóan.
Az ellés után az összes vizes, nedves alátétet el kell távolítani az ellető ládából. A szuka az ellés után pihenni szeretne, ez teljesen normális.
Betegségek a szoptatás idején
A szoptatás idején a szukán kalciumhiányból következően úgynevezett tejláz léphet fel. Az alacsony vércukorszint, egyes ásványi anyagok hiánya, hormonzavarok, valamint a vemhesség idején adott túl nagy adag kalcium ugyancsak ennek a laktációs tetániának vagy bénulásnak a fellépéséhez vezethetnek.
A betegség tünetei félreismerhetetlenek: a szuka először erősen és sokáig liheg; nyugtalan lesz és gyakran felüvölt. Ezt követik az izomgörcsök egyre fokozódó hevességgel; a szuka összeesik, és súlyos esetben el is pusztulhat.
Ha a laktációs tetánia fellép, akkor ez rendszerint a szoptatási idő második vagy harmadik hetében következik be, amikor a kölykök a maximális tejmennyiséget igénylik. Kétséges esetben vagy a kezdeti tünetek észlelésekor minden esetben hívjuk fel az állatorvost és kérjünk tőle tanácsot. Ha azonban már izomgörcsök is fellépnek, akkor haladéktalanul egy kalciumot és glükózt tartalmazó oldatot kell injekció formájában az állat szervezetébe juttatni.
A tejmirigy gyulladása a szoptatási időszakban nagyon nagy veszélyt jelent a kölykökre és az anyjukra egyaránt. Az anyatej a gyulladás következtében baktériumokkal fertőződik, és ez a kölykökre káros. A megduzzadt emlőben fellépő fájdalom pedig arra bírhatja az anyát, hogy ne engedje kölykeit szopni.
Az emlőgyulladás súlyos esetekben vérmérgezéshez, nagyon magas lázhoz, hányáshoz és végül a szuka pusztulásához vezethet. Ezért vegyük a fáradságot minden nap, hogy a szuka tejmirigyét megtapogassuk, legfőképpen az utolsó emlőpárt, amelyet a kölykök ritkábban szívnak ki. Ilyenkor azt ellenőrizzük, hogy nincsenek-e bennük csomók vagy keményedések. Az emlőgyulladás, ha egyáltalán az, általában a második hét végén vagy a szoptatás harmadik hetének elején lép föl.
Az állatorvos valószínűleg azt fogja tanácsolni, hogy a gyulladt részeket megfelelő kenőccsel dörzsöljük be, a kölyköket pedig ritkábban hagyjuk szopni, és ezzel csökkentsük a tejtermelést, ami azzal az előnnyel is jár, hogy a kölykök kevesebb baktériumot vesznek magukhoz a tej révén. Ilyen esetben természetesen a kölyköket koruktól függően kölyöktejjel vagy cumisüvegből kölyköknek való tejkészítménnyel, esetleg híg péppel kell táplálnunk.
Emlőgyulladás ritkább esetben a kölykök elválasztása után is felléphet; ezért a szoptatás vége után is tanácsos időnként egy ideig ellenőrizni, és ha valahol keményedést vagy forróbb részt találunk, azt azonnal dörzsöljük be alaposan az állatorvos által felírt vagy ajánlott kenőccsel.
Tejhiány a szukánál
A kölykök helyzete akkor is kritikusság válik, ha a szuka még akár egy kisebb alom számára sem termel elegendő mennyiségű tejet. Ilyen esetben az állatorvos azt fogja tanácsolni, hogy a kölyköket cumisüvegből adott kiegészítő táppal tápláljuk, és valószínűleg felír egy készítményt, amely az anya tejtermelését hivatott serkenteni. Ez a készítmény különösen fontos a kölykök életének első két-három napján, mert ekkor az anya a tejjel különböző immunanyagokkal is ellátja kölykeit, amelyeket egyetlen mesterséges táp, vagy tejkészítmény sem képes pótolni.
Bélparaziták
A kölykök fizikai, testi állapotáért, kondíciójáért normál esetben a szuka a felelős. A szoptatással, a kölykök tisztogatásával, az ellető láda tisztántartásával általában minden szükségeset megtesz. Beavatkozásra az első napokban csak akkor van szükség, ha a kölykök erős bélféregfertőzésben szenvednek. Ebben az esetben állatorvostól kapott készítményt keverjük el az általa megadott vagy tanácsolt mennyiségben kölykönként langyos tejjel, kevés mézzel vagy szőlőcukoroldattal, és csöppentsük minden egyes kölyöknek a szájába. Édes folyadékot a kicsinyek szívesen, mohón nyelnek le.
Amennyiben az anya és a kölykök általános állapota semmilyen nyugtalanságra nem ad okot, elegendő, ha a kicsinyek első, rutinból végzett féregtelenítését életük 10. napján bonyolítjuk le. Ilyenkor ajánlatos egyedül az orsóférgek ellen hatékony készítményt adni, amely a kölyköket kevésbé terheli meg.
A szert vagy édes oldatban, vagy magában egy csöppentővel a szájukba csöpögtetjük, vagy kenőcsként pl.: teáskanál nyelével kenjük a szájpadlásukra. A gyógyszer beadását egyszerűbbé tehetjük, ha tudjuk, hogy a kicsik ösztönösen kinyitják a szájukat, ha a pofájukat simogatjuk, és így a gyógyszert gyorsan be tudjuk adni. Ha szükséges, azt is jó tudni, hogy a toroktájék simogatása nyelési reflexet vált ki az állatokban.
A szuka és a kölykök egészsége szempontjából is előnyös, ha a kölykök minden egyes féregtelenítésekor a szukának is beadunk a féregtelenítő szerből.
A kölyökszoba higiéniája és hőmérséklete
Ha a szuka elhanyagolja a kötelességét, ami az ellető láda tisztán tartását illeti, akkor bizony a gazdira marad, hogy az ürüléket és a vizeletet eltávolítsa, legalábbis akkor, amikor a kölykök dolgukat végezték. Egy papírral vagy háztartási papírtörülközőkkel kirakott ellető láda megkönnyíti a dolgot, amennyiben a betétet egyszerűen kiemelhetjük, elégethetjük, vagy a szemétbe dobhatjuk. Olyan sok öreg takaró, pokróc és lepedő egyetlen háztartásban sem lehet, amennyit a kölykök nyolchetes korukig tartó tisztán tartása igényelne.
A nedvesség és a víz a kölykök egészségét és életét veszélyezteti. Mivel a kicsik még nem képesek testhőmérsékletüket hosszabb időn keresztül stabilan tartani, nekünk kell ügyelni a megfelelő hőfokra is. Mindenekelőtt kis alom esetén, amikor két vagy három kölyök nem tudja egymást megfelelő módon melegen tartani, vagy akkor, ha a szuka ódzkodik attól, hogy hosszabb ideig a kölykei között feküdjön – tanácsos a helyiséget mintegy 25 Celsius fokra befűteni.
Hasmenés
A hasmenést a szopós kölyköknél nagyon komolyan kell vennünk; ezt erős féregfertőzés, az anyatejjel vagy a kiegészítő táplálékkal felvett anyagok, vagy a kölykök egészségének megromlása egyaránt kiválthatja. Ha a hasmenés 24 óránál tovább tart, értesítsük az állatorvost. Amikor megkezdjük a kiegészítő etetést húspéppel, nagyon könnyen hasmenés vagy akár hányás is felléphet, mert a kölyköknek előbb hozzá kell szokni az újfajta ételhez, és igen gyakran túl mohón is esznek. Ha a hasmenés két napnál tovább tart, vagy egy kölyök hány is, illetve étvágytalanság és az általános állapot romlása is bekövetkezik, akkor legfőbb ideje, hogy az állatorvos segítségét kérjük.
Általában a tehéntej által kiváltott hasmenés rögtön megszűnik, ha a tehéntejet töröljük a táplálékok listájáról, és valamilyen kutyakölyöknek való készítménnyel helyettesítjük.
Hányás
Gondoljuk csak meg, hogy a kölykök – hasonlóan a kisgyerekekhez – mindent a szájukba vesznek, megrágnak, sőt le is nyelnek. A szóba jöhető dolgok listája a kis kövecskéktől, kavicsoktól a faforgácson keresztül az üveggolyóig, szövetdarabkákig, sőt akár varrótűig terjed – és akkor még nem szóltunk az olyan izgatóan illatos dolgokról, mint pl. a felvágottak műanyag héja, vagy egy szendvics csomagolóanyaga, esetleg olyan alufólia, amelybe előzőleg finom ételeket csomagoltunk.
Hogyha egy állandóan hánykolódó, többször hányó kölyöknél fennáll a gyanú, hogy valamilyen idegen testet nyelt, vagy ami éppen annyira veszélyes, mérgező anyagokat vett magához (ide tartoznak a háztartásokban használatos fertőtlenítő anyagok!), a kölyköt haladéktalanul vigyük az állatorvoshoz, aki röntgenfelvétellel megállapíthatja a gyomorban vagy a belekben lévő idegen anyag milyenségét is.
Fertőző betegségek
Orrfolyás vagy gennyesen könnyező szemek egy infekciós, fertőző betegség gyanúját jelenthetik, ezért azonnali és közvetlen állatorvosi beavatkozást igényelnek.
Életük 7. hetében a kölyköket újra féregtelenítjük, és a 8. héten szopornyica, hepatitisz (májgyulladás), leptospirózis és parvovírus ellen (SHLP) megkapják az első vagy alap védőoltást. Ezen fertőző betegségek elleni újraoltás, amely kiegészül a veszettség elleni első oltással, általában már az új tulajdonos feladatkörébe tartozik.
Anya nélküli kölykök felnevelése
Ha a szuka bármilyen ok miatt nem képes kölykeit gondozni, vagy feladatát elhanyagolja és ezért az egész alom számára állandóan kölyöktejet kell adni cumisüvegből – mi a teendő ebben az esetben?
A kölykök életük első három hetében minden három órában kapjanak élelmet – egész nap (éjjel is). Amikor már mindegyiket megitattuk, egy előmelegített szövetdarabbal vagy gyengén megnedvesített vattacsomóval kis hasukat gyengén meg kell masszírozni, amíg mindegyik el nem végezte a dolgát. A kölykök életük első napjaiban még nem képesek arra, hogy az ilyen has masszázs nélkül megszabaduljanak bélsaruktól.
Ha egy kölyök állandóan és tartósan nyöszörög, vonít vagy valamilyen hangot ad ebben az életkorban, akkor csak három oka lehet: éhség, az anyjával vagy testvéreivel való testi kontaktus elvesztése, vagy éppen az ürítésre való igény. Ha mindezeken segítettünk, és a panasz csak nem szűnik meg, akkor feltehető, hogy valami más, esetleg komolyabb dolog nincs rendben. Azon kölyköknél, amelyeket kizárólag “üvegből” nevelünk, egyszerűen felléphet a kielégítetlen szopási ösztön is, valamint ezen túl a többi ösztönös cselekvés iránti vágy, amelyek a természetes körülmények között hozzá tartoznak a szopáshoz: az emlőhöz furakodás, a mellső lábakkal az emlő masszírozása, a szájjal bökdösés, az emlő kiválasztása és azok bekapása, szopása már akkor is, amikor a tejelválasztás befejeződött. Ebből következőleg tanácsos a kölyköket az anyjukhoz vagy egy kölykökhöz barátságos szukához engedni “üres szopásra” akkor is, ha a táplálékot üvegből már megkapták.
Ha a kölykök panaszkodnak
Ha a kölykök szopnak, és mégis állandóan panaszkodnak, a legkézenfekvőbb feltételezés, hogy az anyjuknak nincs elegendő teje. Ha ez kizárható az okok közül, akkor erős bélférgességre kell gyanakodnunk, és ilyenkor a kölykök ürülékét haladéktalanul vigyük el az állatorvoshoz vizsgálat céljából. Ha csak egy kölyök vánszorog állandóan nyekeregve a ládán keresztül-kasul, és nem vigasztalható meg sem tejjel, sem az anyja melegével, akkor ugyancsak szükségünk van az állatorvos tanácsára.
Az egészség témakörében azonban ennél örömteljesebb dolgokat is el kell mondjak: amennyiben az egészséges, ösztöneiben biztos szukát megfelelő korban egy neki megfelelő kannal fedeztettük be és ha a vemhesség idején megfelelően tápláltuk, semmilyen okunk sincs az aggodalomra, a dolgok minden valószínűség szerint szabályszerűen folynak le.
Az egészséges kölyök a születési súlyát életének 21. napjára megnégyszerezi. Nyolchetes korban legyen a kölyök jól táplált (nem kövér), szeme fénylő, világos, orra nedves és hideg tapintású, bundája tiszta és fényes, a bőrredői lazák, a végbél- és ivarnyílása tiszta, megjelenése erőteljes és mindig képes gyors, erőteljes ugrásra.
Csak nagyon kevés fajtára jellemző a törpenövés, a kölykök fejnagysága vagy a szuka medenceformája miatt gyakrabban jelentkező ellési nehézségek, valamint a kölykök óriásnövekedése miatt jelentkező felnevelési problémák. Mivel ezek a fajták jól ismertek, az állatorvos a kellő időben a szükséges intézkedéseket minden nehézség nélkül megteheti, illetve tanácsolhatja, hogy a szukát ne hagyjuk újrafedeztetni, mivel az anyának, a kölyköknek és a gazdinak sok-sok gondot és fájdalmat takaríthatnak meg.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.