Kutyaélet - Angyalok négy lábon

Hogyan szoktassuk pórázhoz kedvencünket?

Kölyökkutya korban hamar elérkezik a pillanat, amikor először szeretnénk kivinni sétálni kedvencünket, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a nyakörv, póráz vagy hám rákerüljön.

Ez nem mindig egy könnyű menet sajnos. Vannak kutyusok, akik minden gond nélkül viselik, sőt szinte észre se veszik, hogy rajtuk van, ám akadnak olyanok is, akik hisztiznek, megpróbálják levenni magukról, sőt olyan kutyát is láttam már, akire ha rákerült szó szerint lefagyott. Megállt és nem mozdult addig, míg le nem került róla.

Szerencsére van megoldás, nem kell beletörődnünk, hogy a kutyát soha nem vihetjük sétálni, mert nem viseli el magán a pórázt. Egész egyszerű trükkökkel hozzá lehet őket szoktatni és rövid idő alatt, úgy fogják, hordani mintha rajtuk se lenne.

Az első lépés, hogy vegyük meg a kedvencünknek a méretben megfelelő nyakörvet, pórázt vagy hámoz. Mindenképp figyeljünk rá, hogy ne legyen túl nehéz, ne nyomja a kutya nyakát és ne terheljük plusz súllyal. Rögtön fel is merülhet az első kérdés, hogy hám vagy póráz ajánlott.  

Forrás: http://kutyatrukkok.blog.hu/2012/02/25/orok_kerdes_ham_vagy_nyakorvllyal. Rögtön fel is merülhet az első kérdés, hogy hám vagy póráz ajánlott.

Ezzel kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Valaki azt javasolja, hogy hámot használjunk kölyökkutya esetében, hiszen még akkor annyira vékony a nyaka, esetleg megsérülhet a séta során. Ma már lehet kapni nagyon jó minőségű hámokat is, amikben a kutya valóban meg tanulhat a lábunk mellett sétálni.  Vannak, akik azonban úgy véli, hogy a pórázzal jobban és könnyebben irányíthatjuk kutyusunkat, ezért kezdetben legalábbis  prózát használjunk, vagy az úgy nevezett Retriever pórázt ami kifejezetten tanuláshoz rendkívül praktikus.

Ha kiválasztottuk a megfelelő pórázt és nyakörvet, tegyük fel rá. Ha látjuk, hogy a kutya nehezebben viseli, tegyük rá néhány órára először csak a nyakörvet. Fontos, hogy mindig úgy tegyük fel az eszközöket, mintha a világ legtermészetesebb dolga lenne. Ha a kutyus fél, esetleg sír, hisztizik, semmi esetre se simogassuk vagy nyugtassuk meg, mert ezzel csak megerősítjük abban, hogy igenis van mitől félnie. Esetleg próbáljunk meg játszani a kutyussal, birkózni vele. Társítsunk hozzá pozitív élményt, hogy ne arra figyeljen a kutya, hogy rá került valami borzalmas dolog, hanem, hogy az élet szép. Ha már teljesen természetesen viselkedik, lecsatolhatjuk róla, majd kicsit később ismételjük meg a gyakorlatot. A nyakörv méretét mindig ellenőrizzük, hiszen ahogy nő a kutya, annak megfelelően kell állítani. A nyakörv és a kutya nyaka között kétujjnyi távolság legyen. 

Ha a nyakörvet megszokta, jöhet a póráz. Ezt is kezdjük fokozatosan. Csatoljuk fel rá, de csak könnyedén, ne legyünk izgatottak, ne izgassuk fel a kutyust se előtte. Ha sikerült, a lakásban gyakoroljunk vele, sétáljunk fel alá, könnyedén.

Ezt követően jöhet az utcai séta.  A könnyebb tanulás érdekében flexi pórázt ne használjunk, hiszen a lényeg a laza pórázon sétálás elsajátítása, és az, hogy semmiképp ne húzzon bennünket, a flexi pórázzal azonban pont az ellenkezőjét érhetjük el.

Természetesen a legtöbb esetben nem megy ilyen egyszerűen, hogy az utcára kilépünk és a kutya gyönyörűen jön mellettünk. Rághatja a pórázt, vagy húzhat, esetleg megmakacsolja magát és leül. A póráz húzása talán a leggyakoribb probléma. Erre kétféle módszert is alkalmazhatunk, hogy minél előbb megtanulja, mi a helyes. Az első trükk, ha egy jutalom falatot tartunk a kezünkben a lábunk mellett és a kutya mivel érzi az illatát, ott fog mellettünk sétálni. Időnként adhatunk neki falatot és nagyon dicsérjük meg. Mivel kölyökkutyáról van szó, nagyon gyorsan rá fog jönni, hogyan kell szépen sétálni és mit is várunk el tőle. A másik megoldás, ha elkezd húzni, az, ha abban a pillanatban megállunk, és addig nem mozdulunk, míg nem lazul a póráz, vagy elindulhatunk rögtön az ellenkező irányba, ezzel jelezvén neki, hogy nem ő irányít. Ehhez az utóbbihoz kicsivel több időre van szükségünk, de a hatás itt sem nem marad el.

Forrás. http://citydogs.hu/start/hogyan-szoktassuk-porazhoz-a-kutyat-c1603

A póráz rágásról legegyszerűbben tiltással tudjuk leszoktatni, ha nagyon nem megy, kenjük be valami olyannal, amit a kutya nem szeret (pl.: citromlé, fokhagymakrém).

Felnőtt kutyák esetében is alkalmazható mindegyik megoldás, ebben az esetben elképzelhető, hogy picit tovább fog tartani a tanulás, de ha következetesen betartunk, mindent a várt hatás itt sem marad el.

Egy kis türelmet igénylő módszerek ezek, de ha betartjuk következetesen, a kedvenc elfoglaltságunk lesz a közös séta, ami a gazdi és a kutyus is imádni fog.  

Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!