Sok gazdi szembesül azzal a problémával, hogy a kutyája túlteng az energiától és amint a gazdi hazaérkezik fáradtan a munkából, a fél óra esetleg 1 óra séta nem elegendő a kutyusnak és a séta után még bőven marad energiája egy kis játékra. Azonban azon kívül, hogy lefárasszuk a kutyánkat, a játéknak egyéb céljai is vannak.
A kutya játéka egészen kölyökkorban kezdődik, hiszen így tanulják meg megvédeni magukat, ismerkednek az erejükkel, szociális szokásokkal és nem utolsó sorban a szabályokkal.
A legtöbb kutyát érdekli valamilyen tárgy, eszköz, hiszen zsákmányszerző ösztöne előtérbe kerül. A fontos, hogy ha játszunk a kutyával, mindig mi kezdeményezzük és mi is fejezzük be, lehetőleg úgy, hogy a kutyus még érdeklődik a játék után és nem unta meg. Nem tanácsos magasba emelni a játékot, mert úgy a kutya számára nem annyira izgalmas. Próbáljuk meg a földön tartani vagy a feje magasságában.
Ha a kutyusunk inkább a labdázást részesíti előnyben, figyeljünk arra, hogy csak akkor dobjuk el a labdát, ha a kutyus engedelmes, esetleg 1-1 feladatot érdemes előtte beiktatni. Ne dobjuk el és ne játszunk vele, ha követelőzik, felugrál, ugat.
Természetesen fontos, hogy a kutya ismerje a vezényszavakat és engedelmeskedjen is, ha a gazdi behívja, ez különösen akkor lényeges, ha nyílt területen játszunk, ahol más kutyával is találkozhatunk.
Játék előtt nem árt, ha megtanítjuk a kutyusnak a „hozd vissza”, „engedd el” vezényszavakat is. Ezt jutalomfalattal és a kedvenc játékával tudjuk elérni legkönnyebben.
Ha épp nincs kéznél semmilyen játék, jó, ha tudjuk, hogy eszköz nélkül is nagyon jót lehet játszani a kutyussal. Nyugodtan hívjuk őt játékra, úgy ahogy ők teszik egymással. Próbáljuk meg utánozni a mozdulatait, hangjait. Kergetőzhetünk, birkózhatunk vele, ez igazán jót teszi a kutyának és gazdinak, erősíti a kapcsolatukat és javítja az egymás közti kommunikációt is.
Szuper játék még a kutya-gazdi között a bújócska. Ez erősíti a kutyában azt az érzetet, hogy mindig a gazdira kell figyelni, így kint a nyilvános területen sem lesz gond neki, hogy mindig hozzánk jöjjön vissza. Amikor a kutyus megtalál bennünket legyen nagy örömködés, sőt jutalmazhatjuk is falatkával. Ezzel a módszerrel tanul is, szórakozik is és fejlesztjük a problémamegoldó képességét is.
Természetesen az igazán jó lefárasztáshoz elengedhetetlen az is, hogy mentálisan is kimerüljön a kutyusunk, ezért próbáljuk meg a játék közbe beiktatni egy kis tanulást is. Ezt mindig úgy tegyük, hogy már vesztett az energiájából az eb, de még nem fáradt el teljesen és tud ránk koncentrálni.
Sokféleképp játszhatunk kedvencünkkel, és bármilyen kimerültek is vagyunk, ez a fajta játék bennünket is fel fog tölteni, és később, ha látjuk, hogy a kutyusunk egy igazán jól nevelt, szocializált, okos és kiegyensúlyozott eb, rájövünk, hogy minden perc játék megérte még a legfárasztóbb napunkon is.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.