Hamarosan megérkezik a tavasz, így lassan ismét életre kell a természet. Előbújnak az első rügyek, a hóvirág, majd az ibolya, a fák pedig ismét zöld lombkoronát öltenek magukra. A hosszú és hideg tél után sokan várjuk már, hogy kedvenceinkkel ismét birtokba vehessük az erdőket, mezőket, túraútvonalakat. Azonban mielőtt nekivágnánk az útnak nem árt néhány dologra odafigyelnünk.
A tavasz beköszöntével nagyon sok veszéllyel kell szembenéznie mind a gazdinak, mind a kutyának, melyek elkerülhetőek, ha egy picit előrelátóak vagyunk.
Bolhák
Amit a bolhákról tudni kell.
A bolha apró (2-3mm körüli) ízeltlábú vérszívó, a kifejlett egyednek erős ugrólába van, testük oldalirányban lapított a szőrök közötti könnyebb mozgás végett. Petékkel (0,5mm) szaporodik, 3 lárvaállapota (1mm) van, ezek nem tudnak ugrani. A peték hónapokig kibírják a környezetben zord körülmények között is. Így egy sikeres bolhairtás után, ha nem végezzük rendszeresen ezt a műveletet, “magától” is újra bolhás lesz kedvencünk.

Forrás: http://www.kartevoirto.hu
Nagyon fontos tudnunk, hogy a bolha nem minden idejét tölti a gazdaállaton. Vért szívni járnak rá, de idejük nagyobb részét házi kedvencünk környezetében élik, mint például az alomban, szőnyegben, padlórepedésben. Itt petéznek, háromszor vedlenek és egy hónapon belül kifejlett bolhává alakulnak, A lárvák végig a gazdaállat közvetlen környezetben élnek, mert az életük szorosan táplálékfüggő, élelem híján pár nap alatt elpusztulnak. A felnőtt bolhák ürülékével táplálkoznak. A bolha rosszul emészti a vért, így ürüléke, ami a gazdaállat körül potyog, nagy tápértékű. Így jól érthető, hogy a bolhák jóval több vért szívnak, mint amennyire szükségük van. Gyakori, hogy súlyosan bolhafertőzött kölyökkutya hamar vérszegénnyé válik, elhanyagolt esetben el is pusztulhat.
Amikor levedlik az utolsó állapotú lárva, akkor bemászik a kifejlett bolha a kutyánkba és több-kevesebb időt tölt rajta. Fertőződni úgy tudnak az állatok, hogy közvetlen kontaktus során a parazita átugrik egyik állatról a másikra, vagy a gazdaállat olyan helyen fordul meg, ahol másik állatról lepotyogó peték, esetleg lárvák találhatók. A peték mivel sokáig élnek, ragályfogó tárgyakkal, például alomanyaggal is közvetíthetők, de lehetséges, hogy a gazdi ruhája, esetleg a széllel szállított por viszi a petéket az új gazdához.
Hogyan kerülhetem el, hogy a kutyám bolhás legyen?
A bolhák elleni védekezésnek két alapvető lépése van:
- A bolhák kiirtása a kutyáról
- A bolhák és fejlődési alakjaik kiirtása a kutya környezetéből.
A kutyák és macskák bolhásságát ugyanazon bolhafajok okozzák, így fontos, hogy az együtt tartott cicákat és kutyákat is egyszerre kezelje bolhaellenes szerrel. Ma már nagyon korszerű, egyszerűen használható készítmények vannak forgalomban, így az állatok hatékony kezelése nem okoz gondot. Ezeket a bolhaellenes szereket állatorvosa írhatja fel kedvenceinek, így minden esetben kérje ki tanácsát az alkalmazható készítményekkel kapcsolatban! Különösen fontos, hogy macskáján ne alkalmazza kutyája részére felírt gyógyszereket, ezek egy része ugyanis mérgező a cicákra nézve.
Az állatok környezetének bolha mentessé tétele igen fontos lépése a külső élősködők elpusztításának. Ennek oka, hogy a bolhák nem kizárólag a háziállatokon élnek. Az alábbiakban egy áttekintést szeretnénk adni a bolhák életciklusáról:
- A nőstény bolhák a vérszívás után raknak tojásokat , melyek körülbelül 0,5 mm nagyságúak. Ezek a tojások a kutya szőrzetéből lehullanak a földre, ahol megfelelő körülményeket tralálva 14-28 nap alatt kifejlődik belőlük a lárva.
- A lárvák nagysága körülbelül 2- 5 mm . A lárvák az állatok környezetében fejlődnek, jellemzően a sötét, nyirkos helyeken.
- A lárvák egy idő után bebábozódnak, és a báb ból 5-10 nap alatt kikel a kifejlett bolha. A kikeléshez megfelelő inger szükséges, ami azt jelzi, hogy a gazdaállat a közelben van. Ez az inger lehet hő, szén-dioxid koncentráció növekedése vagy fizikai nyomás. Ez azért fontos, mivel, míg a bábok akár hónapokon át életben maradhatnak, a kifejlett bolha csak néhány napig élhet túl a gazdaállat jelenléte nélkül. Emellett a bábok ellenállóak a különféle bolhairtó készítményekkel szemben is.
- A kifejlett bolhák , a lárvákkal ellentétben, keresik a fényes területeket, a talaj felszínén tartózkodnak, hogy minél könnyebben megtalálják a gazdaállatot. Átlagos körülmények között a felnőtt bolha három hétig él, és ezalatt naponta kb. 40 tojást rak. A bolha teljes életciklusa 14-28 nap alatt zajlik le, a környezeti körülményektől függően.
Azon kívül, hogy csípésük kellemetlen a kutyának, okozhatnak más bajt is a bolhák?

Forrás: http://eletunk.com
Az arra érzékeny kutyáknál a bolhák nyála allergiás reakciót vált ki, ami extrém viszketésben és vakaródzásban nyilvánul meg. A kutya néhány óra alatt véresre vakarhatja-rághatja magát, elsősorban a faroktő tájékán. Mivel az allergiás reakciót akár már egy bolha csípése is kiválthatja, az érzékeny kutyák esetén különösen fontos odafigyelni a bolha ellenes kezelések rendszerességére!
Mivel a bolhák vérszívó élősködők, a súlyos fokú bolhásság akár vérszegénységhez is vezethet. Erre elsősorban rossz körülmények között tartott, kistestű, fiatal kutyák esetén lehet számítani. Emellett a bolhák más fertőzéseket is közvetíthetnek, illetve ők a kutya uborkamagképű galandférgének ( Dipylidium caninum ) köztigazdái is. Ez az oka annak, hogyha kutyája bolhás, állatorvosa minden esetben ajánlja a bolhairtás mellett kedvence egyidejű féreghajtását is.
Milyen készítményekkel kezelhetem a kutyám?
Szinte minden esetben a könnyen és gyorsan használható spot-on készítmények alkalmazását ajánljuk. Ezek közös jellemzője, hogy egy kis mennyiségű folyadékot kell a kutya bőrére csepegtetni, ami a bőrön át felszívódik, majd a faggyúmirigyeken át kiválasztódva fejti ki bolhaellenes hatását. Nagy előnyük még, hogy akár több hónapos védettséget adnak az újrafertőződéssel szemben is.
Hogyan akadályozzam meg a kutyám újrafertőződését?
A bolhásság megelőzhető különféle nyakörvekkel, cseppekkel, spray használatával. Én Szamóca esetében próbáltam már nyakörvet és több fajta cseppet is. A nyakörv nem bizonyult célszerűnek, hiszen a tesóval való birkózás közben biztosak lehettünk abban, hogy az lesz az első amit letépnek egymásról. Illetve sok nyakörv kényes a vízre, így pedig minden alkalommal mikor vízpartra mentem le kellett róla vennem.
Cseppek közül nekem az Advantix márka jött be, de természetesen más márka is jó lehet. Választás előtt célszerű állatorvosunkkal egyeztetni, mert vannak márkák, melyekkel szemben az élősködők mostanra ellenállóak lettek.
Ezeket a készítményeket (cseppeket) a használati útmutató szerint bizonyos időnként megismételve a kutyaszőrzete közé, közvetlenül a bőrrel érintkezve kell felhordani, csepegtetni. Csepegtetés során figyelni kell arra, hogy ne fürödjön (alkalmazást követő 2-3 napban) és ne is ázzon meg a kutya, mert ezzel leoldódik a hatóanyag, melynek így nem volt elég ideje felszívódni.
(Forrás1)
(Forrás2)
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: