Hamarosan megérkezik a tavasz, így lassan ismét életre kell a természet. Előbújnak az első rügyek, a hóvirág, majd az ibolya, a fák pedig ismét zöld lombkoronát öltenek magukra. A hosszú és hideg tél után sokan várjuk már, hogy kedvenceinkkel ismét birtokba vehessük az erdőket, mezőket, túraútvonalakat. Azonban mielőtt nekivágnánk az útnak nem árt néhány dologra odafigyelnünk.
A tavasz beköszöntével nagyon sok veszéllyel kell szembenéznie mind a gazdinak, mind a kutyának, melyek elkerülhetőek, ha egy picit előrelátóak vagyunk.
Kullancsok

Forrás: http://www.life.hu
A kullancsok nagyon nagy veszélyforrást jelentenek. Komoly megbetegedéseket, akár halált is okozhatnak. A kullancsok nagyon szívósak: táplálék nélkül, megfelelő körülmények között több évig is életben maradnak. A nőstény 2-9 éves élete során több ezer petét rak. A fűszálakon, bokrokon, levelek fonákján megtelepedve várja a kedvező alkalmat. Megkapaszkodva, majd a ruhán vagy bőrön továbbmászva, néhány óra múlva kezd vért szívni. Különösen az április-július közötti időszak veszélyes, de a fertőzés lehetősége sajnos folyamatosan fennáll. A nedves idő számukra különösen kedvező. A fertőzés terjesztéséhez kedvenc háziállataink is hozzájárulnak, de a sünök, rágcsálók, rigófélék is közreműködnek ebben.
A kullancs által terjesztett leggyakoribb betegségek
Babesiosis
A betegség kórokozója a Babesia nevű egysejtű, a vörösvértesteket megtámadó élősködő. Méretük alapján kétféle Babesia létezik, ezek közül a 3-5 mikrométer nagyságú jelent veszélyt a kutyák számára. Ezekből is három különféle létezik, de szerencsére kettő csak a szubtrópusi és trópusi környezetben fordul elő. A tünetek a kutyán 2-20 nap eltelte után bágyadtsággal és hirtelen jelentkező magas lázzal (40-41°C) mutatkoznak. A betegségnek akut, klasszikus és krónikus lefolyású változatát különbözteti meg az állatgyógyászat. A kórokozót magában hordozó szukából a vemhesség alatt a fejlődő kölykökbe is átjuthatnak az élősködők, így a kölykök már fertőzötten születhetnek. Korábban csak a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) volt az egyedüli terjesztője, de az utóbbi években már a közönséges kullancsban (Ixodes ricinus) is egyre gyakrabban kimutatható volt. Ezt a kórokozót a kullancs nem azonnal, a vérszívás megkezdésekor juttatja be a kutya vérkeringésébe. A vérszívás megindulása egyfajta jeladás az egysejtű élősködőknek, melynek hatására szerkezeti átalakulást indítanak be. Az igazán nagy veszélyt az jelenti, ha a kullancs több mint két napig élősködhet a kutyán, ugyanis a vérszívás megkezdése után 48 órával kezdenek a kullancsban tolongani a fertőzésre kész, átalakult kórokozók.
Tünetek: kezdetben bágyadtság, étvágytalanság, láz, később vérfesték-vizelés, sárgaság, bűzös lehelet, hányás, idegrendszeri tünetek.

Forrás: http://hu.tubgit.com
Kezelés: időben észlelt és diagnosztizált betegség esetén a kórokozók elpusztítására jelenleg hatékony injekciós készítmény (pl. imidocarb hatóanyagú IMIZOL vakcina) áll az állatgyógyászat rendelkezésére. Több napos várakozás már súlyos következménnyel járhat, gyógykezelés hiányában a kutyaegy hét alatt elpusztulhat. Kivételes esetekben azonban előfordulhat öngyógyulás is.
Lyme-kór
A betegséget a Borrelia burgdorferi nevű, spirál formájú baktérium okozza, amelynek fenntartói a rágcsálók (egér, pocok, sün, patkány) és a nagyvadak (őz, szarvas, muflon). A betegséget a ’80-as években sikerült először diagnosztizálni. Azóta ez a leggyakrabban megállapított, kullancsok által terjesztett betegség. Felmérések szerint jelenleg a kullancsok 4-10%-a hordozza a kórokozó baktériumot. A kór a kutya egész szervezetét érintheti.
Tünetek: a vérszívás helyén néhány napot követően kör alakban kialakuló piros, kiszáradt bőrfelület, láz, arcidegbénulás, látás-, hallás-, egyensúlyzavar, ízületi- és izomfájdalom, szívritmuszavar, szőrhullás. A betegség pontos megállapításához vérvizsgálat szükséges.
Kezelés: amennyiben a betegséget sikerül a kezdeti szakaszában felismerni, akkor legalább 6 hetes antibiotikumkúrával eredményesen kezelhető. A későn diagnosztizált esetekben sok esetben halált okozhat.
Agyvelő- és agyhártyagyulladás

Forrás: http://hu.depositphotos.com
A kutyáknál ritkán előforduló vírusbetegség. Enyhe lefolyás esetén viszonylag ártalmatlan, azonban ha a vírus megtámadja az állat központi idegrendszerét, akkor bénulást és maradandó agykárosodást okozhat. Sokáig azt gondolták, hogy csak embernél jelentkezhet, de 1972-ben első alkalommal kutyánál is regisztrálták. Osztrák kutatók megállapítása szerint a kullancs közvetítésével megfertőződött kutyák 30%-a nem betegszik meg a szervezetébe került vírustól, viszont 70% igen. Hogy a kutyamelyik csoportba kerül, azt nem a fajtája, neme vagy a kora befolyásolja, hanem hogy milyen esetleges más vírusfertőzése van, és milyen erős az immunrendszere.
Tünetek: láz, hányás, szédülés, bénulás, ízületi- és izomfájdalom.
Kezelés: amennyiben sikerül időben diagnosztizálni a betegséget, akkor antibiotikumos kezelés és physiotherápia kombinációjával kezelhető, de gyakori a gyors és tragikus lefolyás, ami a kutyahalálával végződik.
Ajánlatos a gazdiknak figyelembe venni, hogy az idősebb kutyákra általában a fertőzések sokkal nagyobb veszélyt jelentenek, mint a fiatalokra.
A kullancs eltávolítása
Ha a kutyában kullancsot találunk, lehető legrövidebb időn belül ajánlott eltávolítani. Erre a – sajnos igen elterjedt – “népi” módszerek (a kullancs bekenése olajjal, zsírral, krémekkel, stb.) nem megfelelőek, a rovar légzőnyílásának eltömésével csak azt érjük el, hogy a fulladozó kullancs fertőző anyagait még hatékonyabban bejuttatja az állatba.
Kullancs csipesz és kullancskanál
A kullancs kézzel történő megragadása, összenyomása, kicsavarása sem megfelelő, a kullancs hosszabb ideig tartó gyötrésével csak megnöveljük a mikrobákkal történő fertőződés esélyét – nemcsak a kutyáét, hanem a kiszedő személyét is! A legkíméletesebb módszer a speciális kullancs-csipesz, valamint az egyszer használatos, ún. kullancskanál, ezek állatpatikákban vagy gyógyszertárakban beszerezhetők.

Forrás: http://www.kullancsvedelem.hu/kullancs-kiszedese/kullancs-kiszedese-szakszeruen/
Ha beszakad a kullancs feje
Ez közel sem okoz akkora problémát, mint amekkora ijedtség kíséri: a szervezet kisebb gyulladásos reakció kíséretében kilöki a bent maradt testrészt.
A kullancs kiszedését követően mindenképpen indokolt kedvencünket fokozott figyelemmel kísérni, akár állatorvosnak megmutatni, még akkor is, ha magunk semmi kórosat nem tapasztalunk, mert sokszor, mire a markáns tünetek kialakulnak, már késő.
A kullancs csípés megelőzhető különféle nyakörvekkel, cseppekkel, spray használatával. Én Szamóca esetében próbáltam már nyakörvet és több fajta cseppet is. A nyakörv nem bizonyult célszerűnek, hiszen a tesóval való birkózás közben biztosak lehettünk abban, hogy az lesz az első amit letépnek egymásról. Illetve sok nyakörv kényes a vízre, így pedig minden alkalommal mikor vízpartra mentem le kellett róla vennem. Testmérettől függetlenül is igaz, hogy a kullancsnyakörvek az állat nyakán, fején, mellén és mellső lábai környékén hatékonyak, de az állat többi testrészén kevésbé. A spray-készítmények főleg a rövidszőrű kutyafajták esetében nyújtanak néhány napos védelmet, azonban ezeknél figyelni kell, hogy víz ne érjen a bundához, mert lemossa a hatóanyagot.
Cseppek közül nekem az Advantix márka jött be, de természetesen más márka is jó lehet. Választás előtt célszerű állatorvosunkkal egyeztetni, mert vannak márkák, melyekkel szemben az élősködők mostanra ellenállóak lettek.
Ezeket a készítményeket (cseppeket) a használati útmutató szerint bizonyos időnként megismételve a kutyaszőrzete közé, közvetlenül a bőrrel érintkezve kell felhordani, csepegtetni. Csepegtetés során figyelni kell arra, hogy ne fürödjön (alkalmazást követő 2-3 napban) és ne is ázzon meg a kutya, mert ezzel leoldódik a hatóanyag, melynek így nem volt elég ideje felszívódni.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: