A tegnap még édes bújós szófogadó kicsi kölyökkutyánk mára hirtelen egy nyurga, kajla kissé engedetlen kutya lett, aki alig jön, ha hívom, minden feladatot, trükköt, amit előtte már gyönyörűen csinált most alig-alig akar megcsinálni, újra a lakásban végzi el a dolgát, megrágja a tárgyakat, és felvett olyan szokásokat, amiket eddig sose? Hát ez bizony a kamaszkor.
Ahogy az embereknél, úgy a kutyáknál is megfigyelhető 8-10 hónapos kora körül, hogy beköszönt a kamaszkor. Ekkor válik ivaréretté, próbálgatja az erejét, a dominanciáját.
A farkas falkában a kölykök ettől a kortól számítanak felnőtté, amikor már meg kell harcolniuk az élelemért, és potenciális vetélytársak a többi farkas szemében.
Ez az időszak nem tart túl sokáig, de ahhoz, hogy átvészeljük és a későbbiekben is megtartsuk a falkavezéri szerepünket, ebben az átmeneti időben muszáj még inkább következetesebbnek lennünk, mint eddig.
Jellemzően ebben az időszakban nem igazán fog szót fogadni, ha hívjuk, nem jön oda vagy csak nagyon lassan, de még a legalapvetőbb trükköket, mint az „ül”-t vagy a „fekszik”-et sem akarja megcsinálni. Ez nem azt jelenti, hogy nem tudja mit várunk tőle, csak dacol velünk.
Ilyenkor nem csak velünk szemben változik meg a kutya viselkedése, hanem a társaival szemben is. Ha kimegyünk vele a kutyafuttatóra, vagy más olyan helyre ahol több kutyussal érintkezik, láthatjuk, hogy már nem azt az aranyos kölyökkutya játékot űzi, hanem inkább a dominanciáját próbálja érvényesíteni, keresi a helyét a falkában. Ebben az időszakban fog előfordulni az első összetűzés más kutyával, jellemzően a saját nemével, és jobban fog érdeklődni az ellenkező nem iránt.

(Forrás: http://don-dogs.blogspot.hu/2010_11_01_archive.html)
Természetesen ez a probléma is kezelhető, és szerencsére ez az időszak nem tart túl sokáig. A lényeg, hogy felismerjük ezt és azonnal lépjünk. Azzal már az elején jó, ha tisztában vagyunk, hogy ez bizony sok időt és türelmet igényel, de később nagyon kifizetődő lesz. Ha most nem figyelünk erre és hagyjuk, hogy a kutyusunk teljesen átvegye az irányítást, a későbbiekben sokkal komolyabb problémáink is lehetnek, és nehezebb lesz az irányítást visszaszereznünk.
A legfontosabb ebben az időszakban, hogy legyünk nagyon következetesek. Amire egyszer azt mondtuk, hogy nem, arra tizedjére is mondjuk, hogy nem és ne hagyjuk rá a kutyára. Ne adjuk fel és ne higgyük el neki, amikor nagy tágra nyílt szemekkel néz ránk, hogy „ ezt most nem értem gazdi”. Higgyük el, hogy bizony nagyon is érti, mit szeretnénk, csak feszegeti a határokat. Amit egyszer megtanult, azt most is tudja és a későbbiekben is fogja, csupán azt kell elérnünk, hogy továbbra is mi maradjunk a falkavezérek.
Nem baj, ha újra kell kezdenünk a tanítást, akár az alapoktól is. Ha szükséges, akkor lépjünk vissza, tanuljunk meg újra ülni, feküdni, behívni vagy sétálni. Ha kitartóak és legfőképpen következetesek vagyunk, a kutya hamar ráébred, hogy jobban jár, ha elfogadja, hogy itt bizony mi hozzuk a szabályokat, és nem próbál meg trükközni velünk.

(Forrás: https://kutyabarathelyek.hu)
Fontos még, hogy ebben a nehézkes időszakban, ha a kutya valamit jól csinál, akkor nagyon dicsérjük érte, ha viszont valamit rosszul, akkor erős, mély hangon szidjuk meg érte, amit mindenképp komolyan is kell gondolni. Közvetíteni kell minden hanggal, mozdulattal, érzelmünkkel a kutya felé, hogy most nagyon boldogok vagy dühösek vagyunk, amiért jót vagy rosszat tett. Ha rosszul csinál, valamit azonnal lépjünk fel, és rögtön szidjuk meg érte, ne 5-10 perc múlva, mert úgy nem fogja érteni.
A kamaszkor mind a kutyus mind a gazdi életében nem egy könnyű időszak, de megfelelő türelemmel, következetességgel gyorsan átlendülhetünk rajta, és a későbbiekben egy még inkább harmonikusabb kapcsolatunk lehet kedvencünkkel, mint korábban volt.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: