Kutyaélet - Angyalok négy lábon

A kutyák kommunikációja

Pénteken a Corvinus Egyetemen megrendezésre került a Jótékonysági Kutyakommunikációs előadás, ahol a Szentendrei Árvácska Állatmenhely, az Etyeki Állatmenhely, a Noé Állatotthon valamint a Kóborka Állatmenhely támogatására az előadásra befizetett összegből összesen 505.500 Ft támogatás gyűlt össze, amely összeget az állatmenhelyeknek került felajánlásra.

Az előadáson a kutyák kommunikációjáról, viselkedéséről kaptunk betekintést, videókkal, személyes történetekkel illusztrálva, amelyet most megpróbálunk egy cikk keretein belül átadni nektek.

A kutyáknak ugyan nincsen kezük, amivel tudnának mutogatni, nem tudnak beszélni így nem tudják elmondani mit éreznek éppen, ennek ellenére nagyon sok módja van, amivel ki tudják fejezni az érzelmeiket.

A kutya kommunikációjánál fontos, hogy együttesen figyeljünk a jelekre. Az ásítás nem biztos, hogy azt jelenti, hogy álmos, ha csóválja a farkát nem biztos, hogy azt jelenti, hogy örül valaminek. Mindig az összességet nézzük, az adott szituációt és együttesen figyeljük a jeleket, mert egy jel nem jel.

A kutya nyelve nem bonyolult könnyen elsajátíthatjuk, ha tudjuk, mire figyeljünk.

A jeleket a test, fül, farok, tekintetből tudjuk kiolvasni, ezekből következtethetünk arra, hogy éppen mit érez a kutyusunk.

Forrás: http://kutyavilag.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1195962

Egy domináns kutya jelzéseit nem nehéz felismerni, ám tévhit, hogy a kutya, ha domináns, akkor agresszív. A kutya a dominanciáját a gazdi felé hízelgéssel is kifejezheti.

A falkában a domináns egyed az, aki irányítja a többit, a többi kutya alárendeli magát. Ezt nem verekedéssel vívja ki nap, mint nap, hanem inkább a mozdulataival, testtartásával, viselkedésével.

Ha két kutya találkozik, először a jelölés, amivel a dominancia megállapításának rituáléja kezdetét veszi. Szemtől szembe kerülés esetén a mozdulatlan testtartás és a szemkontaktus segítségével döntik el melyik egyed lesz a dominánsabb. Amelyik fél előbb elfordítja fejét, vagy kilép, a mozdulatból alárendeli magát a másiknak. A dominancia egyik jele szintén, ha az egyik kutya a másik marjára teszi a fejét, vagy keresztezi az útját. Ezzel mind azt kommunikálja, hogy itt bizony ő a főnök. A domináns kutya mindig magabiztosan sétál, farkát feltartva, fülei előre fordítja.

Az alárendeltebb, érzékenyebb kutyák többet játszanak, könnyebben barátkoznak. Egy nagyobb fős falkában mindig van egy sorrend, amit a jelöléssel, szemkontaktussal és a testtartással egymás közt eldöntenek a kutyák. Ezek többnyire agressziómentesek, egy-egy morgással vagy apróbb figyelmeztetésekkel adják egymás tudtára, hogy ki hol helyezkedik el a hierarchiában.

Forrás: http://www.canstockphoto.hu/nyelv-kutya-32806774.html

Egy-egy ilyen apró összekapás után a kutya mindig megrázza magát, ezzel lerázva magáról a feszültséget, megnyugtatja magát és folytatja a játékot, futkosást, épp amit előtte csinált.

A lerázás egy nyugtató viselkedés, amit egy nagyobb kutya érkezése is kiválthat, esetleg egy idegen hirtelen zaj.

Ha egy kutya azt jelzi a domináns félnek, hogy ő bizony nem akarja átvenni a szerepet és alárendeli magát, azt nyugtató jelzésekkel próbálja megtenni. Ez lehet az ásítás, szájnyalás, szubmisszív fültartás, félrenézés ezzel is jelezve, hogy ő bizony nem akar konfrontálódni.

A kutyáknál az oldalra fordulás, a teljes has feltárása az abszolút behódolást jelenti, így mutatva ki a bizalmát a másik fél iránt.

Két kutya találkozásánál, ha türelmesen megfigyeljük, egy teljes párbeszédnek lehetünk tanúi, ahogy a két eb felméri a helyzetet, eldöntik, ki hol helyezkedik a ranglétrán. Ez általában körözéssel, szimatolással jár, hátukon felborzolt szőrrel. Ha megvolt az információcsere, felmérték, hogy barátságos-e a másik fél, esetleg ellenséges, kialakul a kölcsönös egyetértésben létrejött sorrend.

A kiskutyákat még az alomban, az anyjuk tanítja meg a kommunikációra, amit a testvérek egymáson gyakorolnak, ám ennek hiánya a későbbiekben sok problémát okozhat a kutyusunknak, de ha gazdiként felismerjük a jeleket, sokkal könnyebben tájékozódhatunk a kutyák világában.

 

Forrás: http://www.phu-menhely.hu/?r=20&c=34

Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!