Miután meghoztuk a döntést, hogy új családtaggal bővülünk, nem árt, ha már az elején utána járunk, milyen orvosi kezeléseket igényel egy kölyökkutyus, milyen kötelező védőoltásokat kell kapnia, hogyan is működik a chip rendszer, milyen gyakran kell a kutyust orvoshoz vinni.
A kölyökkutyus kiválasztása, talán a legegyszerűbb döntés, de mielőtt magunkhoz vesszük mérlegelnünk, kell, hogy milyen kötelezettséggel jár.
Az első évben nagyon sok törődést, nevelést, szocializációt igényel, de emellett nem szabad elfeledkeznünk az egészségügyi ellátásáról sem, hogy boldog egészséges és erős kutyussá cseperedjen.
Egy kölyökkutyus anyai ellenanyagiak kb 12 hetes korára bomlanak így szükséges az immunrendszerét orvosi segítséggel is megerősíteni.
Fontos, hogy oltásban csak egészséges kutyust lehet részesíteni, ebben a választott orvos fog tudni segíteni nekünk. Figyelni kell a későbbiekben arra is, hogy az ismétlődő oltásokat a megfelelő, orvos által előírt időben kapja a kutyus, ellenkező esetben előröl, kell kezdeni. Magyarországon csak a veszettség elleni védőoltás a kötelező, de számos más oltás létezik, ami megelőzhet komolyabb betegségek kialakulását kedvencünknél.
A kölyökkutya oltásai:
- 6-7 hetesen: Parvovírus elleni monovalens (egy betegség legyengített kórokozóját tartalmazó) vakcina
- 8-9 hetesen: Parvovírus elleni monovalens vakcina ismétlése
- 10-11 hetesen: Kombinált vakcina(Parvo, Szopornyica, Kennel-köhögés, Leptospirózis, Rubarth-kór vagy Fertőző májgyulladás)
- 12-13 hetesen: Kombinált vakcinaismétlése
- 3 hónaposan: Veszettség elleni vakcina(kötelező)
- 9-10 hónaposan: Veszettség elleni vakcina(kötelező)
A törvény által előírt jogszabály szerint három hónapos kutyát veszettség elleni védőoltásban kell részesíteni, majd az oltást hat hónap elteltével kell megismételni. A második oltást 9-10 hónapos korában kell megkapnia.
Javasolt oltások között tartjuk számon a Lyme-kór elleni oltást, ami a kullancsok elleni fertőzés ellen véd. Továbbá az olyan, aki kutyus, aki sokat van közösségben, nem árt, ha megkapja a kennel-köhögés elleni oltást is, ami a légcső és hörgőgyulladás ellen véd.
A kölyökkori oltássokkal egyidejűleg javasolt legalább háromszor féreghajtást is végezni, majd 6 havonta ismételni ezt. Ezt házilag is, tabletta formában be tudjuk adni a kutyusnak.
Továbbá felnőtt korban is, évente egyszer javasolt egy szívférgesség elleni teszt, amit korai fázisban még könnyebb gyógyítani, később viszont sok esetben sajnos hatástalan a gyógymód.
Azoknál a kutyusoknál, akik megkapták az összes védőoltást, elegendő évente egyszer ismételni.
Chip rendszer:
2015 óta Magyarországon kötelező a kutya chippel való ellátása. Ezt minden 4. hónapot betöltött kutya esetében állatorvos segítségével tudjuk elvégeztetni. A beültetésnek semmilyen kockázata nincs. Nem hordoz sem pillanatnyi, sem jövőbeli veszélyt az állat egészségére, így egészségügyi állapottól és kortól függetlenül beültethető. A chip regisztrációját az állatorvos végzi el, a beültetést követő 8 napon belül, a gazdai adatait az országos adatbázisban. Ezt nem árt leellenőrizni a gazdiknak később, hogy valóban megtörtént-e. A chip rendelkezik egy 15 jegyű azonosítóval, amelyet az oltási könyvben is fel kell tűntetni.
Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: