Kutyaélet - Angyalok négy lábon

Ingyen letölthető 2017-es kutyás naptárak

Szinte minden év elején megpróbálkozom azzal, hogy az éppen aktuális asztali naptáram segítségével kövessem a névnapokat, ill.  a szinte szitaként működő agyamat megkerülve feljegyezzem a közeljövőben esedékes programjaimat. Eddig minden erre való törekvésemmel csúfos vereséget szenvedtem, mert előbb, vagy utóbb azt is elfelejtem, hogy nekem egyébként van egy naptáram… valahol… 

Ennek ellenére továbbra is úgy gondolom, hogy a naptár egy igen hasznos találmány, így a lentiekben szeretnék mutatni nektek néhány oldalt, ahol ingyenesen letölthető kutyás naptárakat találtok.

De miért pont Gergely-naptár?

Négyszázharminc éve, 1582. október 4-ét, csütörtököt péntek követte ugyan, de ez már a hónap 15. napja volt, a közbeeső napok abban az évben kimaradtak – ez volt az ára annak, hogy összhangba hozzák az addig használt Julián-naptárt a csillagászati megfigyelésekkel. A mi életünket is befolyásoló reformot XIII. Gergely pápa rendelte el, és azóta is a róla elnevezett Gergely-naptár van használatban az egész világon.

Julius Caesar által i.e. 46-ban bevezetett Julián-naptárnak ugyanis 11 perces eltérése volt a csillagászati évtől, ami akkor elhanyagolhatónak tűnt. A percek azonban minden 128. évben nappá szaporodtak, és a Nap járásától lemaradt kalendáriummal egyre nehezebbé vált a húsvét kiszámítása.

Azt még a 325-ös niceai zsinaton mondták ki, hogy húsvétot a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnap kell ünnepelni, a napéjegyenlőség napjának pedig március 21-et jelölték meg. A húsvéti holdtölték idejét ezután ciklikus módszerrel számították ki, ám ez a hold valós fázisaihoz képest 300 évenként egy napot késett. Ehhez járult, hogy a 325-ben még március 21-i napéjegyenlőség a Julián-naptár hibája miatt a XVI. század végén már március 11-re esett, így szinte áttekinthetetlen zavar uralkodott a húsvét kiszámításában.

A XIII. Gergely pápa által kezdeményezett reform során az évből elvettek tíz napot, és szökőév (a szokásosnál egy nappal hosszabb) lett minden néggyel osztható év is, kivéve a százzal oszthatókat. Viszont szökőévek maradtak a 400-zal osztható évek (így például a 2000-es év). A naptár hibája most már csak 3000 évenként egy nap, így legközelebb 4782-ben lesz szükség egy nap kihagyására. (Forrás: http://m.mult-kor.hu)

Annak érdekében, hogy mostantól senki ne veszítsen el egy napot se nézzük a naptárakat.

 

 

kep1

kep2

kep3

 

Ha az interneten, vagy a boltokban elérhető naptárak nem nyerték/nyerik el tetszésünket saját magunk is készíthetünk, az általunk kiválasztott képek felhasználásával.

kep4

kep5

(A naptárak eléréséhez katt a képre)

Hogy őszinte legyek, mikor a saját naptáram készítéséhez fogtam, nagyon jól szórakoztam, hiszen rengeteg olyan képet találtam a számítógépen, melyre szinte már nem is emlékeztem.  Ha végre sikerül elkészülnöm művemmel, nektek is megmutatom.

 

naptarkep

Jó szórakozást kívánok mindenkinek!

Ha tetszett a bejegyzés és nem szeretnél lemaradni a következőről, akkor iratkozz fel heti hírlevelünkre, vagy kövess minket a Kutyaélet – Angyalok négy lábon oldalán, vagy a facebookon.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!